O co chodzi?

Na tym blogu chciałbym przybliżyć temat pięknej sztuki jaką jest modelarstwo kartonowe. Zamieszczał będę porady dla początkujących i trochę bardziej zaawansowanych modelarzy. Jak zacząć? Co nam będzie potrzebne. Mam nadzieję, że tych rzeczy dowiecie się z tego bloga.

Pozdrawiam
Rafał S.

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Zaczynamy!

Myślę, że dobrym początkiem będzie. Opisanie czym w ogóle jest modelarstwo kartonowe.

 Jak sama nazwa wskazuje jest to sztuka tworzenia modeli pojazdów, maszyn, budowli itp. z najprostszego i najtańszego materiału jaki nam może posłużyć czyli kartonu.

Część osób nie mających nigdy styczności z tematem zapyta pewnie: Ale jak to? Zbudować samochód z papieru i jeszcze odwzorować szczegóły?


Oczywiście, że jest to możliwe! Trzeba tylko odrobinę cierpliwości i wolnego czasu. Nie potrzebujemy nawet żadnych specjalnych materiałów. Poza oczywiście specjalnie przygotowaną wycinanką.

Jeżeli jeszcze zostali jacyś niedowiarkowie to ostatnie wątpliwości rozwieję odrobiną zdjęć.







Zdjęcia wykonane pseudoaparatem na jakimśtam pokazie dawno temu :) W przyszłości na pewno pojawi się dużo więcej zdjęć lepszej jakości.

Prawda jest taka, że jeżeli model kartonowy będzie wykonany naprawdę dobrze to jedyne po czym będzie dało się poznać, że jest z kartonu to jego waga.

Reasumując. Co jest najwspanialsze w modelarstwie kartonowym?
Po pierwsze koszty koszty i jeszcze raz koszty. Model kupimy za 5 - 10zl a klej taki którym ja kleję kosztuje 1zł w papierniczym.
Po drugie to co ja sobie cenię w tej zabawie to to, że każdą część trzeba sobie wykonać samemu z płaskiej wycinanki. Jest to o wiele lepsza zabawa niż odrywanie już gotowych plastikowych części no i doskonale piętnuje wszelkie niedokładności.
Po trzecie nie trzeba malować gdyż wycinanki są już w kolorze.
A po czwarte i po ostatnie. Wspaniały efekt i zdziwienie znajomych którzy nie wierzą, że to naprawdę jest papier.

I t by było tyle tytułem wstępu. W następnym wpisie opiszę jak zacząć swoją przygodę z modelami. A tymczasem idę trochę pokleić.

Pozdrawiam
Rafał S.

1 komentarz:

  1. Witam - fajnie opisane chociaż mało szczegółowe. Mam takie pytanie: czy znalazłeś może gdzieś na necie jak wykonać koła z oponami do samochodów sportowych. Chodzi mi głównie o opony typu slick, a konkretnie takie jak używa się w autach drag-ster. Z góry dziękuje i pozdrawiam. Sebastian

    P.S można mnie znaleźć mojaminipasja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń